Сьогодні більшість фінансових операцій в Україні здійснюється за безготівковим розрахунком. Простіше кажучи, оплата за товари та послуги проводиться через термінали або просто шляхом перерахування грошей на рахунок компанії, магазину чи організації. Також набув чинності закон, який встановлює, що підприємці, які здійснюють торговельну діяльність, повинні мати термінали для оплати. Це підштовхує людей оформляти пластикові картки та відкривати рахунки в банках України.
Класична дебетова карта є пластиною з пластику розміром 54х86 мм. Вона має спеціальну магнітну смужку, на яку записується спеціалізована інформація, завдяки якій відбувається ідентифікація користувача системи. Карту з кредитним лімітом можна використовувати для оплати будь-яких товарів та послуг, за умови, що у закладі є термінал або відкритий рахунок у банку. Також з неї можна знімати готівку, здійснювати перекази третім особам та ін.
Пластикова карта є своєрідним ключем для вашого рахунку у банку. Вона прив’язується саме до нього. Кредитка може бути перевипущена або заблокована, але у будь-якому випадку ваш рахунок залишається незмінним. Щоб закрити його, потрібно буде написати відповідну заяву в банку.
Зазначимо, що всі пластикові картки можна поділити на три типи:
1. За платіжними системами.
2. За видами операцій.
3. За часом оформлення.
Розглянемо, у чому полягають відмінності між цими типами детальніше.
Існують як локальні, так і міжнародні оператори, які обслуговують пластикові розрахункові карти. Перші працюють виключно на території якоїсь держави (наприклад, в Україні діє «Простір»). Найвідомішими міжнародними платіжними системами є Visa («Віза»), Mastercard («Мастеркард») та American Express («Амерікен Експрес»).
Всі пластикові картки можна розділити на два великі типи: дебетові та кредитні. Перші використовують для здійснення класичних операцій: купівлі товарів, послуг, зняття готівки через банкомати. Гроші на рахунок зазвичай надходять від роботодавця або шляхом самостійного поповнення. Більшість зарплатних карток є саме дебетовими. Розраховуватися ними можна в межах суми, яка є на рахунку. Купувати у борг у вас не вийде.
Кредитні картки є популярним рішенням для тих, хто не звик відкладати життя на потім. З їхньою допомогою ви зможете купувати потрібні вам речі чи послуги навіть у тому випадку, якщо на вашому рахунку недостатньо грошей. Подібна практика є досить поширеною, до того ж більшість банків дає клієнтам пільговий період для користування своїми грошима (наприклад, безкоштовний овердрафт у Банку Львів становить 45 днів). Кредитка має певний ліміт, який можна регулювати самостійно. Зазвичай його максимальне значення залежить від рівня доходів, кредитної історії та інших факторів.
Існує два варіанти за часом оформлення:
1. Віртуальна. Відкривається в будь-якому місці за допомогою додатку.
2. Термінова. Оформляється за 10 хвилин у відділенні, такі картки є неперсоналізованими.
3. Класична. Зазвичай виготовляється за 2–5 робочих днів, причому на неї наноситься ім’я користувача, у деяких випадках — фотографія.
Зазначимо, що в деяких країнах платежі з неперсоналізованих карток не приймаються, тому будьте уважні під час подорожей.
Подумайте, навіщо вона вам потрібна. Якщо отримувати зарплату чи інші виплати, то буде достатньо дебетової. Для покупок через інтернет можна відкрити віртуальну електронну картку, яка має багато переваг.
По-перше, це убезпечить вас від зловмисників та втрати грошей. Ви будете поповнювати її безпосередньо перед покупкою на потрібну суму, а потім платити в інтернет-магазинах.
По-друге, це зручно, адже не потрібно носити з собою гаманець – картка вже в телефоні. Більшість банкоматів та терміналів мають NFC технологію, тож відсутність фізичної картки не завдає жодних пролем.
По-третє, це екологічно, тому що для використання картки не потрібно виробляти фізичну пластикову копію.
Якщо ви бажаєте подорожувати різними країнами, рекомендуємо замовити валютну картку для виплат. Це допоможе уникнути подвійної конвертації. Оформляйте її у тій валюті, до якої країни ви плануєте їхати (наприклад, у євро чи доларах). Якщо вам потрібний кредитний ліміт, то замовте кредитку. З нею ви зможете робити покупки навіть у тому випадку, якщо на рахунку немає грошей.
Існують інші різновиди пластикових карт. Наприклад, пенсійна чи депозитна. Рекомендуємо вам ознайомитись із продуктами нашого банку — ми пропонуємо своїм клієнтам найвигідніші умови співпраці.
У більшості випадків процедура виглядає так:
1. Вам потрібно прийти до відділення та заповнити відповідну заяву. При собі потрібно мати паспорт громадянина України та закордонний паспорт, а також індивідуальний податковий номер, додаток “Дія”.
2. Підписати договір на відкриття рахунку. Також може знадобитися ваш підпис, який підтверджує, що ви погоджуєтесь на обробку персональних даних.
3. Отримати картку у вказані терміни. Після цього ви зможете повноцінно користуватися нею.
Терміни оформлення карток можуть бути різними. Зазвичай їх видають одразу (неіменні). Іменні оформляються приблизно тиждень-два (багато залежить від ситуації в країні та наявності доступного пластику). Віртуальна карта Visa може бути відкрита будь-якої миті через додаток вашого банку, але для цього у вас має бути відповідний рахунок.
Щоб забезпечити безпеку банківських карток, слід дотримуватися таких рекомендацій:
1. Тримайте картку в надійному місці, не давайте її нікому в руки.
2. Ніколи не повідомляйте дані своєї картки третім особам, навіть якщо вони стверджують, що працюють у банку.
3. Використовуйте лише безпечні інтернет-магазини та торговельні майданчики під час онлайн-покупок. Переконайтеся, що сайт використовує систему шифрування та має захист від злому.
5. Ніколи не вводьте дані своєї картки на незахищених публічних Wi-Fi мережах.
6. Встановлюйте антивірусне програмне забезпечення на телефон та комп’ютер, регулярно його оновлюйте.
Якщо ви помітите незаконне використання своєї картки, одразу ж повідомте про це службу безпеки банку.
Якщо вам потрібні кредитні або дебетові картки, то завжди можете звернутися до нашого банку. Ми пропонуємо нашим клієнтам широкий набір послуг та детальні консультації з усіх питань. Менеджер допоможе підібрати відповідний продукт, розповість про умови його використання та допоможе оформити все необхідне максимально швидко та безпечно.
Дякуємо за вашу участь!