icon-courses Курси

Курси валют

icon-courses

Що таке курс валют?

Валютний курс — це вартість валюти однієї країни в грошах іншої держави. Тобто, наприклад, коли кажуть, що один долар США коштує 36, 56 гривень, то йдеться саме про курс. Він може бути фіксованим чи плаваючим. В Україні зараз діє фіксований курс через війну — це дозволяє підтримувати гривню у стабільному стані.

 

Що таке валюта?

Валюта це грошова одиниця, яка використовується в країні як розрахунковий елемент під час здійснення торгових операцій. В Україні національною валютою є гривня. Її можна використовувати в межах усієї держави для оплати товарів або послуг, накопичення заощаджень, створення фінансових відносин (виплата зарплати, оформлення позик тощо).

 

Що впливає на валютний курс?

На вартість валюти впливає багато різних факторів, але головним вважається попит. Просто кажучи, чим більше грошей на ринку, тим вони дешевші. Валюта постійно продається та купується, і якщо чогось не вистачає, то ціни зростають, а якщо спостерігається надлишок, то знижуються. При цьому Нацбанк виходить на торги, щоб стабілізувати коливання курсу — він продає чи скуповує валюту, що дозволяє регулювати її вартість. Якщо країна перенасичена вітчизняними грошима, то пропозиція перевищує попит, і їхня вартість знижується. Якщо цей процес не зупинити, гроші можуть знецінитись — це призведе до інфляції. Також на вартість впливають військове та політичне становище, стихійні лиха, техногенні катастрофи, розмір ВВП та інші фактори.

 

Що таке валютні режими та який режим у нас в країні?

Терміном «валютний режим» називають способи формування співвідношення однієї валюти до іншої. У різних країнах можуть бути різні режими. В основному їх три:

1. Плаваючий. Вважається найбільш ринковим. Вартість грошей регулюється внаслідок наявності попиту та пропозиції, при цьому Національний банк чи уряд не впливає на курс.

2. Фіксований. Вважається досить спірним рішенням, яке зазвичай застосовується в країнах, що розвиваються. Наприклад, його використовує Венесуела або Саудівська Аравія. Нацбанк встановлює курс на певному рівні, після чого підтримує його вливанням грошей та іншими способами. У майбутньому приймається рішення про ревальвацію чи девальвацію, щоб скоригувати наявний поріг.

3. Валютний коридор. У цьому випадку Нацбанк чи уряд встановлює певний інтервал, у якому вартість валюти може вільно вагатися. Якщо цифра виходить за граничні значення, то втручається Центральний банк чи уряд. Подібні технології діють у Китаї, Молдові, Казахстані та інших країнах.

Який валютний режим діє в Україні сьогодні? Через війну Нацбанк запровадив фіксований курс, який періодично переглядається. До цього ми мали керований плаваючий режим — вартість визначалася попитом та пропозицією.

 

Де формуються курси валют

За плаваючого режиму — на біржах, за фіксованого — у Нацбанку. Також трапляються ситуації, коли вартість грошей регулюється законодавчо.

 

Де обмінюють валюту фізичні та юридичні особи

Звичайні громадяни можуть купувати долари, євро та інші валюти у банках чи обмінних пунктах. Для юридичних осіб процедура дещо інша — їм потрібно відкрити валютний рахунок та використовувати його за необхідності. Його можна поповнювати гривнею з розрахункового рахунку, отримуючи необхідну суму на валютний.

 

Що таке конвертація

Конвертацією називають процес обміну під час проведення переказів на рахунки, створені у іншій валюті. Тобто якщо ви оплачуєте товар на закордонному сайті, то спочатку гривня переводиться в долар чи євро за офіційним курсом, а потім відбувається перерахування потрібної суми продавцю. Подібна ситуація діє й у зворотному порядку — якщо у вас купують щось за валюту, а картка відкрита у гривні, то спочатку здійснюється обмін, а вже потім зарахування.

   

Чому курс гривні українці прив’язують до долара?

Тому що так історично склалося. Після розвалу СРСР у країні почали використовувати долар для накопичень — річ у тім, що національна валюта дуже швидко знецінювалася. Така тенденція збереглася й у наші дні. Наприклад, після початку активної фази війни курс гривні впав із 26 до 40 за один долар.

 

Які функції Нацбанку?

Національний банк України є регулятором та одним із ключових учасників міжбанківського ринку. Саме він вибудовує правила гри, стежить за діяльністю банків, регулює попит та пропозицію шляхом вливань тих чи інших грошей.

 

Якщо ви бажаєте придбати долари, євро, злоті чи іншу валюту, рекомендуємо звернутися до Банку Львів. Обмін можна здійснити онлайн без відвідування відділень.
Також, для Клієнтів Банку Львів доступна можливість купувати валюту у відділеннях банку за вигідним курсом, за умови оформлення валютного депозиту на строк 3 місяці. Умови вкладу з попередньою конвертацією гривні у валюту (євро, долар) наступні: максимальна сума купівлі валюти на календарний місяць  – 100 000 грн, строк вкладу – 3 місяці. Вклад можна оформити на діючих умовах депозитів Строковий та Пенсійний. Дана послуга доступна лише у відділеннях банку.

 

Telegram Viber