Чому Західноукраїнський банк «Львів» перевищує всі вимоги
Після придбання контрольного пакету акцій банку «Львів», що є провідним регіональним банком Західної України, Майкл Фієбіг – Керівник капітальних інвестицій у фінансових компаніях, пояснює, чому ця, швидко зростаюча фінансова установа, що фокусується на аграрному сегменті та клієнтах малого і середнього бізнесу, ідеально вписується у портфоліо responsAbility.
Майкле, чому саме Ви хотіли, щоб банк «Львів» потрапив у ваше портфоліо фінансових установ?
Банк Львів є регіональним банком, що діє на Західній Україні та знаходиться у Львові – місті з прекрасною історією та великим економічним потенціалом. Регіон починає демонструвати високу динаміку росту. Ми впевнені, що цей банк може значно вирости на ринку малого та середнього бізнесу, особливо в аграрному сегменті, які динамічно розвиваються у Західній Україні.
Яка типова цільова аудиторія банку, та якими клієнтами цікавиться банк? демонструвати високу динаміку росту.
Банк є серйозним регіональним гравцем в Україні. Вже сама його назва – Львів це демонструє. Банк обслуговує велику кількість приватних клієнтів і компаній на Західній Україні, які з власного досвіду стверджують, що це дуже стабільний гравець та надійне місце для їх операцій та заощаджень.
Щодо кредитування: разом з банком «Львів» ми намагаємося більше акцентувати увагу на кредитуванні малого бізнесу, а особливо аграрного сегменту. Ми бачимо великий потенціал і це буде основним профілем клієнтської бази. Також банк продовжуватиме обслуговувати приватних клієнтів.
Майкл Фієбіг
Зазвичай вашою метою є міноритарна частка, але ви отримали контрольний пакет у банку «Львів». Чому?
Ви маєте рацію: це незвичайний проект, в якому ми набагато активніше беремо участь у оперативному управлінні, ніж зазвичай, і цей факт є відображенням нашої частки у капіталі.
Коли ми інвестуємо в акціонерний капітал, ми шукаємо партнерства. Нам потрібні сильні співвласники та сильні команди менеджерів. У цьому випадку ми розпочали партнерство з Маргеіром Петурсоном, відомою ісландською особистістю – міжнародним гросмейстером, який, до речі, багато років провів у Львові. Дотепер він був єдиним власником банку та шукав партнерів для його подальшого розвитку.
Коли ми об’єдналися, то почали зі значних змін у керівництві банком і залучили нову команду. Нова команда менеджерів має значний досвід роботи у регіоні, зокрема, в обслуговуванні МСБ, і дуже добре співпрацює з існуючими менеджерами. Окрім цього, ми істотно оновили бізнес-стратегію.
Майкл Фієбіг
Що означає бути залученими до щоденних операцій?
Враховуючи те, що нова команда менеджерів, дуже тісно співпрацюючи з Маргеіром Петурсоном та нами, зробила свій внесок у практично всі сфери діяльності банку – впровадження нових технологій, підходів, процесів – ми набагато більше беремо участь у прийнятті рішень, ніж в інших випадках – для прикладу, будучи міноритарним акціонером, ми б відвідували лише квартальні засідання Спостережної ради. Натомість, зараз ми маємо щотижневий контакт з банком та ухвалюємо важливі рішення разом.
Майкл Фієбіг
Чи відчуває банк підтримку “ResponsAbility”?
Так, це справді тристороннє партнерство між Маргеіром Петурсоном, нами, як власниками, та командою керівників. Послуги з управління надає німецька компанія «Inspiring Development», команда якої, переважно, складається з колишніх менеджерів однієї з банківських груп, яка упродовж останніх 20-и років створювала міцні банки для середнього та малого бізнесу у Східній Європі. Ця команда фахівців є дуже важливою складовою для наших інвестицій, оскільки вони можуть реалізовувати стратегію, в яку ми і Маргеір Петурсон твердо віримо.
Майкл Фієбіг
Компанія «responsAbility» активно впливає на інвестиції, маючи за мету вплив на розвиток. Отже, як ці інвестиції можуть сприяти розвитку в Західній Україні?
Банк сприятиме розвитку в різних царинах. Ми прагнемо, щоб банк «Львів» став прикладом міцного та доброчесного банку у складному ринковому середовищі. Ще одна мета, як згадувалося раніше, полягає в тому, щоб обслуговувати якнайбільше МСП у регіоні, допомогти їм розвиватися, створювати робочі місця та генерувати доходи в цій частині України. Ми передбачаємо, що це буде головним результатом розвитку.
Майкл Фієбіг
Чому інші банки відмовилися від МСП та аграрних сегментів, і чому банк «Львів» переконаний, що зможе досягти успіху, дотримуючись цієї стратегії?
Десять років тому ми спостерігали, як швидко розвивалися великі комерційні банки на території України. Також деякі європейські банківські групи, що входили до України протягом останніх двадцяти років та є активними дотепер. Зважаючи на те, що криза вразила країну, багато європейських банків або вийшли з ринку, або зменшили свою активність, або переорієнтували свою діяльність в Україні, обмеживши фінансування аграрного сегменту та МСП. Найбільші місцеві комерційні банки опинились у скрутному становищі, отож держава була змушена рятувати їх. Як наслідок, реструктуризація бізнесу стала першочерговим завданням, тим самим зменшивши активність компаній. Все це утворило на ринку нішу, яку банк «Львів» і має намір заповнити.
Майкл Фієбіг
Україна щойно вийшла з кризи і, на думку багатьох, інвесторам слід бути обережними, вкладаючи кошти, оскільки це досі недостатньо надійний регіон. Чому Ви переконані, що це хороша інвестиція?
Економіка України – це середовище, де слід бути готовим до нестабільності та кризових явищ. У той же час можна очікувати високого рівня активності підприємницької діяльності та стійкості місцевих бізнес-спільнот. Щоб бути готовими до численних викликів, потрібна справді досвідчена команда менеджерів, яка раніше мала справу зі складними ситуаціями, і в нас є така команда. Слід також бути пильними, консервативними, усвідомлювати ризики та мати ефективні важелі управління ними, щоб знайти та використати можливості, які є на ринку. Банк «Львів», на нашу думку, є сильним регіональним банком з ефективним управлінням ризиками.
Майкл Фієбіг
Як саме Ваше останнє надбання вписується в існуюче портфоліо капітальних інвестицій фінансових компаній?
В цілому, ми розглядаємо країни та ринки, де існує високий потенціал росту; ми націлені на підприємства, які спроможні активно використати цей потенціал. Якщо ви заглянете у наше портфоліо, то побачите, що ми інвестуємо в різні типи бізнес-моделей. Деякі з них – це “fintech” і є передовими серед цифрових інновацій. Інші, такі як банк «Львів», зосереджують свою увагу на забезпеченні надійних рішень щодо фінансування малих та середніх підприємств на ринках, що демонструють великий потенціал росту. У цьому сенсі банк «Львів» ідеально вписується в наше глобальне портфоліо, яке поширюється від Латинської Америки до Африки і Південно-Східної Азії, а також охоплює Східну Європу та країни колишнього СРСР.
Майкл Фієбіг