icon-courses Курси

“Надійний банк з швейцарським власником”–такий лозунг не залишиться без уваги, оформлений білим текстом на червоному тлі, з Швейцарським хрестом, що привертає увагу. Банк Львів, розташований у західноукраїнському місті Львові, розпочав нову рекламну кампанію щодо кредитування нових бізнесів кілька місяців тому, з швейцарським хрестом на рекламних щитах і на сайті банку. З середини 2018 року, мажоритарним власником банку являється компанія з Цюріху ResponsAbility, спеціаліст з інвестицій  у розвиток.

“Надійний банк, з швейцарським власником”– оголошення з гаслом,написаним білим на червоному тлі.

«Можливість позиціонувати себе як банк із швейцарським власником є дуже важливою для нас»,-пояснює Наталія Осадчій, яка очолює Банк Львів разом з трьома колегами. З головного офісу, що знаходиться в більш  500-річній будівлі, відкривається вид на чудову історичну ринкову площу Львова. “Запуск нашої рекламної кампанії супроводжувався різким збільшенням депозитів клієнтів”, говорить Осадчій. Очевидно, що для українців дуже важливо хто є власником банку. Значною мірою це пов’язано з історією країни та банківського сектора зокрема, який потребує відновлення довіри людей.

Маргеір Петурсон Ісландський акціонер Банку Львів

Сильним ударом була економічна криза в Україні, яка розпочалась після революції Євромайдану на початку 2014 року, з якою Банк Львів боровся кілька років. «Це було справжнісіньке пекло”,-згадує тодішній власник. “Кожного ранку я задавався питанням, які випробування на мене чекатимуть сьогодні. “Ісландець, який завжди був небайдужим до Східної Європи, купив невеликий банк у 2006 році, коли Україна переживала період розквіту. Тепер мова уже йшла про виживання. “Ми повинні були зберігати спокій наших клієнтів і шукати шляхи, щоб разом пройти через кризу” . На той час Україна втратила значну кількість банків. Після революції Євромайдану, економічний дисбаланс, породжений в епоху Януковича, почав розвиватися. До прикладу, національний банк витратив майже всі валютні резерви, втримуючи обмінний курс гривні щодо долара штучно низьким. Це в свою чергу спонукало українців до надмірного споживання, що призвело до великого дефіциту торгівлі. Картковий будинок остаточно розвалився, коли російська агресія загнала Україну в економічні та фінансові труднощі.

Центральний банк не міг більше штучно стримувати обмінний курс, в результаті – обвал гривні. “Кожен хотів вивести свої гроші”, згадує Петурсон. Але валюту не можна було виводити, оскільки національний банк запровадив жорсткий контроль над капіталом.

Після революції Євромайдану, економічний дисбаланс, породжений в епоху Януковича, почав розвиватися.

Криза залишила свій слід на українському банківському секторі. З тих  пір близько половини фінансових установ зникли з ринку або були закриті. Багато банків виконували роль”пилососів”для своїх власників-олігархів: вони залучали депозити для того, щоб передати їх спорідненим компаніям у вигляді сумнівних кредитів. Коли такі банки збанкрутували або їхні тіньові бізнес-моделі були зупинені, низка приватних клієнтів і компаній втратили свої заощадження. Саме тому українці взагалі не довіряють банкам і найбільше цікавляться питанням,хто володіє фінансовою установою. Банк Львів ніколи не належав до шахраюватих банків. Він завжди працював належним  чином і досить консервативно, маючи достатній капітал і порівняно незначну кількість проблемних кредитів у своєму портфелі. Але коли ситуація все ж таки стабілізувалася, власник Петурсон прийняв рішення шукати партнера. “Мені було зрозуміло, що банк необхідно розвивати, але я ніяк не зможу зробити це самотужки”,-говорить він, оглядаючись у минуле. Саме так він зв’язався з ResponsАbility.

Скот Річардс responsAbility

Швейцарці встановили чіткі умови. “Перш за все, ми витратили багато часу, щоб перевірити банк на проблемні заборгованості”,- говорить менеджерResponsАbility Скотт Річардс. “Ми не хотіли проводити реструктуризацію, але очевидним було те, що банк готовий до зростання”. В якості чергового кроку, влітку 2017 року, швейцарці довірили управління банку новій команді, яка має багатий банківський досвід в Центральній та Східній Європі. Окрім
Наталії Осадчій з Молдови, банком управляють грузинка Тамар Тхелідзе, українець Віктор Хімяк, а Головою Правління являється Ашот Абраамян з Вірменії. Лише влітку 2018 року, коли зусилля вже почали приносити свої плоди, ResponsAbility викупив 51% акцій. Скотт Річардс пояснює інвестицію наступним чином: «Ми бачимо великий зростаючий потенціал в Банку Львів, тим більше, що інші банки вийшли зфінансування МСП та аграрного бізнесу». Проблеми, з якими стикається нове керівництво, багато говорять про Україну та її економіку. “Першим головним завданням є створення необхідних кадрових ресурсів для сучасного банківського бізнесу”, – пояснює член керівної групи Осадчій. Наприклад, багато працівників не знайомі з концепцією активного маркетингу кредитів. Банк замінив третину своїх співробітників, призначив нових людей на всі ключові посади і створив власну банківську школу для
залучення талановитих людей. Процеси кредитування та залучення клієнтів пройшли комплексну модернізацію. Малий банк має амбітні плани зростання на найближчі роки і зосереджує свої зусилля насамперед на малих та середніх підприємствах, які переважають на Західній Україні. До них відносяться ресторани в процвітаючій індустрії туризму в історичному місті Львові: мальовниче місто, яке протягом декількох століть входило до складу Австрійської імперії та Королівства Польща, залучає все більше туристів. Клієнтами банку є також невеликі промислові компанії, які можуть дешево експортувати завдяки дуже низькій заробітній платі в регіоні, а також сільськогосподарським підприємствам, сектору з величезним потенціалом в Україні. Попит на кредити високий, оскільки економічні перспективи у Львівській області зараз досить хороші. Друге головне завдання – повернути довіру людей до банків. Банк Львів істотно отримує вигоду завдяки швейцарській власності. Інші іноземні банки, такі як місцева дочірня компанія австрійського Raiffeisen Bank International (RBI), також користуються більш високим рівнем довіри в Україні. Однак, люди хочуть знати напевно. «Клієнти запитують нас: чи справді цей головний власник дійсно з Швейцарії, чи це просто українець, який проживає в Швейцарії?», Пояснює Осадчій. Той факт, що за ResponsAbility стоять швейцарські фінансові установи радує клієнтів. Третьою складністю для Банку Львів є пошук відповідного персоналу.

Команда менеджменту Банку Львів

Україна пережила серйозну хвилю еміграції після кризи 2014/15. Тільки в сусідній Польщі працюють близько одного мільйона українців, де середня заробітна плата в три-чотири рази вище. Львівські банкіри конкурують безпосередньо з польськими компаніями через кордон, який знаходиться всього за 70 км. “Це, напевно, наш найбільший виклик”,говорить Осадчій. Банк реагує, підвищуючи заробітну плату своїх працівників кілька разів на рік –  останнім часом більш ніж на 30% у річному обчисленні – і намагається залучити випускників університетів,
пропонуючи їм перспективу кар’єри професійного банкіра в сучасних умовах. І на сам кінець, Банк Львів хоче бути “чистим” банком. Це зовсім немаленьке завдання, оскільки ендемічна корупція залишається одним з найтемніших місць в Україні. Як правильно вести бізнес? За словами Осадчій, ви повинні мати чітку позицію: «Ми маємо культуру системи оцінювання і не наймаємо нікого тільки через особисті зв’язки. Ми не даємо кредити в обмін на хабарі. Ми тримаємося подалі від компаній з хитрими бізнес-моделями. І ми не платимо хабарі владі». Таким чином, Банк Львів також хоче вкласти свій внесок у розвиток «чистої» економіки в Україні. Саме тому банк добре вписується в портфель responsAbility. Швейцарська компанія не тільки підтримує бізнес-інтереси своїми інвестиціями, але і передусім цілі розвитку. Частиною його місії є надання банківських послуг людям і компаніям, які інакше не мали б доступу до цих послуг. ResponsAbility стартував як піонер мікрофінансування в 2000-х роках. Зараз компанія, що базується в Цюріху, сприяє розвитку банківського  сектору та економіки України.

Автор: Маттіас Бенц

Оригінал : https://www.nzz.ch/wirtschaft/ukraine-warum-die-bank-lviv-mit-dem-schweizerkreuz-wirbt-ld.1470305?mktcid=nled&mktcval=105_2019-04-12&kid=nl105_2019-4-12

Англійська версія: https://www.responsability.com/en/responsability-media

 

 

Telegram Viber