icon-courses Курси

14 лютого 2022 року  Національний банк розпочинає Всеукраїнську інформаційну кампанію з платіжної безпеки #ШахрайГудбай, яка стане продовженням кампанії, яка успішно пройшла у 2020 році.

Банк Львів приєднується до команди інформаційних партнерів та буде сприятиме формуванню культури безпечної поведінки у віртуальному просторі, розкаже про основні правила безпеки безготівкових розрахунків.

«Ми переконані, що банківська справа – це про довіру та ефективну систему контролю, тому вже вдруге долучаємося до кампанії #ШахрайГудбай, яка має на меті покращення обізнаності громадян  про кібергігієну та безпеку безготівкових операцій в інтернеті, і не тільки. На своєму рівні ми продовжимо робити усе можливе, щоб клієнти банку отримували вчасну та доступну інформацію про те, як не стати жертвами шахраїв, і як реагувати на «тривожні» сигнали потенційних шахрайських дій. Ми переконані, об’єднавши зусилля – зможемо попередити та захистити клієнтів від недобросовісних дій шахраїв» –  коментує Іра Гошук, PR-менеджерка Банку Львів.

Національний банк констатує зростання активності шахраїв у минулому році та наголошує, що тема кібербезпеки та платіжного шахрайства залишається актуальною як у світі, так і в Україні, а також наголошує на тому, що – обізнаність це головна зброя проти шахраїв сьогодні.

«Якщо говорити про рівень збитків від незаконних дій з платіжними картками в загальному обсязі всіх таких операцій, то він залишився відносно низьким. У минулому році на один мільйон гривень видаткових операцій із використанням платіжних карток на незаконні дії чи сумнівні операції припадало 65 гривень. Це не багато, але більше, ніж у 2020 році: тоді було 48 гривень, – сказав заступник Голови Національного банку Олексій Шабан».

Найпопулярнішим методом шахрайства з платіжними картками в Україні та у світі, традиційно залишається соціальна інженерія,  завдяки застосуванню якої люди самі переказують гроші аферистам або розкривають їм дані своїх карток.

Директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку Національного банку Андрій Поддєрьогін розповів, що, з одного боку, Національний банк вбачає продовження позитивного тренду на заміну форм-фактору платіжних карток із суто магнітною смугою на більш захищені картки з чипом. Це відобразилося, зокрема, і в обсягах шахрайства в таких каналах, де використовується фізична картка – торговельна мережа та банкомати. Так, на один мільйон гривень видаткових операцій з використанням платіжних карток обсяг збитків від шахрайських дій в торговельній мережі зменшився з 61 гривні (у 2020 році) до 40 гривень (у 2021 році), у банкоматах – із 33 гривень (у 2020 році) до 29 гривень (у 2021 році).  Також за минулий рік майже на 45% зменшилася середня сума шахрайської операції в торговельній мережі . У середньому на одну незаконну операцію у 2021 році припадало близько 1 600 гривень, що на 16% менше, ніж у 2020 році (1900 гривень).

«Водночас ми спостерігаємо, що на один мільйон гривень видаткових операцій з платіжними картками, здійснених у мережі Інтернет, обсяг збитків збільшився з 61 гривні (у 2020 році) до 114 гривень (у 2021 році), – наголосив Андрій Поддєрьогін. – Якщо порівнювати Україну та Європу, то в нас показник відносних збитків від загального обсягу операцій з платіжними картками залишається значно меншим. В Україні це 0,0065% (тобто 65 гривень збитків на один мільйон гривень), а у країнах ЄС, за даними Європейського центрального банку, цей показник у кілька разів вищий і сягав 0,036% у 2019 році (тобто 360 євро збитків на один мільйон євро). Фактично шахрайство через мережу Інтернет є світовим трендом. І у більшості випадків люди стають жертвами шахраїв через недотримання основних правил платіжної безпеки».

У 2021 році українці частіше обирали безготівкові платежі та покупки онлайн, що зумовлювалося як продовженням карантинних обмежень, так і змінами у звичках користувачів платіжних карток. Це стимулювало шахраїв, які не полишали спроб ошукати громадян, зокрема і у віртуальному просторі.

«Забезпечення високого рівня кібербезпеки у фінансовому секторі є однією з основних цілей Національного банку. Ми комплексно підходимо до вирішення цього завдання, нормативно врегульовуючи ключові аспекти щодо кіберзахисту,  збільшуючи потенціал Центру кіберзахисту Національного банку, підвищуючи компетенцію працівників підрозділів кіберзахисту банків України, – пояснив заступник керівника Центру кіберзахисту НБУ Роман Проскуровський.

Важливим напрямом кампанії стане роз’яснення простих правил, яких варто дотримуватися під час взаємодії з кіберпростором, зокрема у фінансових питаннях, – бажано мати окремий телефонний номер для взаємодії з фінансовою установою, зареєструвати його та «прив’язати» до своїх паспортних даних, уважно стежити за тим, де розміщується інформація про фінансовий номер, контролювати свій мобільний телефон і не залишати його без нагляду.

«За 2021 рік кіберполіції вдалося задокументувати злочинну діяльність та скерувати до суду більше 2000 кримінальних проваджень, що стосуються саме інтернет-шахрайства, до їх вчинення були причетні 422 зловмисники. Також у роботі на сьогодні перебуває ще понад 6600 проваджень. До речі, саме шахрайські дії в мережі Інтернет становлять майже 70% від усіх звернень, які надходять до кіберполіції.

Найрозповсюдженішими у 2021 році шахрайськими схемами були:

  • продаж неіснуючих товарів
  • псевдовиграші
  • телефонні шахрайства
  • фішингові ресурси для привласнення грошей або збору персональних даних
  • заволодіння грошима під приводом надприбутків та прохання знайомих про допомогу в соціальних мережах.

У цілому за минулий рік, за зафіксованими Національною поліцією випадками, кіберзлочинці ошукали громадян більше ніж на 193 мільйони гривень», – зазначив  керівник відділу протидії злочинам у сфері комп’ютерних систем Департаменту кіберполіції Євгеній Дороганов.

Інформаційна кампанія триватиме впродовж наступних трьох місяців у всіх регіонах України.

У межах кампанії Національний банк разом із партнерами інформуватимуть громадян про те, як вберегтися від платіжного шахрайства, зокрема через оновлену тематичну вебсторінку https://promo.bank.gov.ua/stopfraud/ #ШахрайГудбай  із детальною інформацією про кампанію та правила поведінки у віртуальному просторі.

Довідково

Національний банк проводить Всеукраїнську інформаційну кампанію з платіжної безпеки #ШахрайГудбай разом із Департаментом кіберполіції Національної поліції України, а також за підтримки: Міжнародної фінансової корпорації (IFC) у партнерстві з Державним секретаріатом Швейцарії з економічних питань (SECO) та Фондом ефективного врядування Великобританії і Міністерства цифрової трансформації України.

 

Telegram Viber